Renowacja Ołtarza Głównego

Początki naszej parafii sięgają XII wieku. Od tego czasu do 1801 roku parafialną świątynią Rybnika był kościół Wniebowzięcia NMP przy ul. Gliwickiej. Od 1801 roku funkcję tę przejął kościół Matki Bożej Bolesnej. Pod koniec XVIII wieku coraz częściej mówiło się o potrzebie budowy nowego kościoła. Wszyscy zgadzali się, że kościół „na górce” jest już za stary i za ciasny. I tak staraniami ks. prob. Feliksa Reisnera wybudowano, a 15/11/1801 roku poświęcono kościół Matki Bożej Bolesnej.

Dnia 15 listopada 2026 roku pragniemy uroczyście świętować 225 rocznicę poświęcenia tej wyjątkowej dla Rybnika świątyni. Do przeżywania tego doniosłego jubileuszu pozostaje jeszcze trochę czasu. Jak do każdego świętowania tak i tego parafialnego trzeba się nam przygotować. Jedną z inicjatyw jest próba rekonstrukcji Ołtarza Głównego.

Mamy bardzo piękne boczne ołtarze, a po głównym ołtarzu „starego kościoła” nie zostało nic. Prawie nic! Okazało się, że obraz, który był w starym Głównym Ołtarzu, zdobi jedną ze ścian Domu Księży Emerytów w Katowicach. Ksiądz Arcybiskup wyraził zgodę, aby obraz wrócił do kościoła Matki Bożej Bolesnej w Rybniku.

W związku z tym zwracam się o poparcie inicjatywy przywrócenia dawnego Głównego Ołtarza. Jestem przekonany, że przez jego rekonstrukcję „stary kościół” odzyska swój dawny blask. Wszystkim, którzy będą się modlili w intencji tego przedsięwzięcia oraz tym, którzy swoją ofiarą będą je wspierali składam serdeczne Bóg Zapłać.

ks. Marek Noras, proboszcz

 

Numer konta parafialnego:

Bank Pekao Oddział w Rybniku

28 1240 4357 1111 0010 7479 1601

Z dopiskiem:

„rekonstrukcja Ołtarza Głównego”

Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42