KAPSUŁA CZASU

Kapsuła czasu to pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę.

Dla naszej wspólnoty parafialnym ważnym wydarzeniem będzie świętowanie 225 rocznicy poświęcenia kościoła Matki Bożej Bolesnej. Przez te ponad dwa wieki ludzie gromadzili się, gromadzą się, i będą gromadzić się w tej świątyni, aby oddawać cześć Panu Bogu. Ważnym elementem kościoła jest Ołtarz Główny. Swego czasu został zdemontowany, a jedyną rzeczą jaki po nim został jest obraz „Opłakiwanie Chrystusa”. Obraz ten nie wiadomo jak znalazł się w Domu Księży Emerytów w Katowicach i zdobił ścianę klatki schodowej. Opatrzność Boża działa czego owocem jest pismo księdza Arcybiskupa Wiktora SKWORCA, aby obraz ten wrócił do naszego kościoła.

Powracający obraz (obecnie poddawany pracom konserwatorskim) powinien mieć swoje godne miejsce w naszym kościele. Dlatego już od roku 2021 trwają przygotowania, aby dokonać rekonstrukcji Ołtarza Głównego, w którym wyżej wymieniony obraz zostanie umieszczony. Przywrócenie tego Ołtarza to bardzo duże sumy. Oprócz sponsorów zewnętrznych sami chcemy się na jego rekonstrukcję dołożyć. W Ołtarzu tym zostanie umieszczona Kapsuła Czasu w postaci książki, która będzie zawierała dane na temat ofiarodawców. Kiedyś (może za 200 lat), gdy będzie konieczność renowacji tego Ołtarza zostanie ta księga odnaleziona i będzie stanowiła ciekawy dokument dla potomnych. Tworząc go dzisiaj pragnę przedstawić treść pierwszej strony. A zarazem przykład następnych stron.

 

STRONA PIERWSZA

Roku Pańskiego 2022 rozpoczęto rekonstrukcję Ołtarza Głównego. Poprzedni Ołtarz został zdemontowany na przełomie lat 60/70 XX wieku. Oryginalny jest zachowany obraz „Opłakiwanie Chrystusa”, który został poddany renowacji w Pracowni Ars Catholica – 4ART w Chorzowie przy ul. Powstańców pod kierownictwem pani doktor Anny Marii ZADORY. Budowa Ołtarza została zakończona w roku 2024. W tym czasie Głową Kościoła był papież FRANCISZEK. Diecezją zarządzał ks. Arcybiskup Wiktor SKWORC oraz ks. Arcybiskup koadiutor Adrian GALBAS. Biskupami pomocniczymi byli: ks. bp Marek SZKUDŁO, ks. bp Adam WODARCZYK, ks. bp Grzegorz OLSZOWSKI. Na emeryturze ks. Arcybiskup Damian ZIMOŃ. Proboszczem Parafii był ks. dziekan Marek NORAS. Funkcję wikarego pełnił ks. Piotr LISIECKI. Duszpasterzem Akademickim był ks. Wojciech IWANECKI. Kapelanem Szpitala Psychiatrycznego ks. Krzysztof MURAS. Funkcję kościelnych w tym czasie pełnili panowie: Henryk LIP i Witold GODZIEK. Organistą był pan Tomasz SERAFIN. Prezydentem Rzeczypospolitej był pan Andrzej DUDA. Prezydentem Miasta Rybnika był pan Piotr KUCZERA. Dalsze strony przedstawiają rodziny oraz osoby, które złożyły ofiarę na rekonstrukcję tego Ołtarza. Czytającemu te informacje machamy z nieba, co daj nam Panie Boże!!!

 

Taka informacja zostanie umieszczona na pierwszej stronie księgi, którą umieścimy w nieznanym miejscu odtworzonego Ołtarza. Po latach, kiedy następne pokolenie będzie podejmowało się odnowienia naszego Ołtarza będą mogli Oni wspomnieć ludzi, którzy w tych latach trudzili się nad jego rekonstrukcją. Każdy zaś ofiarodawca, może mieć swoją stronę. Przykład takiej:

 

Ofiarodawca:

Ks. Marek NORAS

O ofiarodawcy:

Urodziłem się 21 lipca 1970 roku w Lędzinach. Rodzice to nieżyjący Jan i Maria z domu Bednarczyk. Jestem ich czwartym dzieckiem. Moje starsze rodzeństwo to: siostra Teresa Tabaka oraz bracia Andrzej i Piotr. Wszyscy oni założyli rodziny, a swoje życie związali z Lędzinami oraz Tychami. Dnia 13 maja 1995 roku przyjąłem święcenia kapłańskie. Moja droga do parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku prowadziła przez następujące parafie: Matki Bożej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu (1995-1998), Świętych Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach (1998-2005), Matki Bożej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach (2006-2009), Podwyższenia Krzyża Świętego na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach (2009-2016). Przez rok (2005-2006) pełniłem funkcję Duszpasterza Akademickiego przy Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W roku 2016 otrzymałem dekret do Rybnika, gdzie po roku, w miejsce chorego ks. Franciszka Radwańskiego, zostałem proboszczem. Z dniem 1 stycznia 2023 roku otrzymałem dekret na dziekana dekanatu Rybnik. Składając swoją ofiarę pragnę się dołożyć do dzieła, które jak sądzę, pomoże ludziom w oddawaniu czci Matce Bożej.

Złożona ofiara:

Pragnę, aby wielkość złożonej ofiary była znana tylko Panu Bogu!

 

Ofiarodawca składający ofiarę na pokrycie kosztów związanych z rekonstrukcją Ołtarza Głównego może przygotować taką stronę. Strona księdza Proboszcza jest przykładową stroną. Zostanie ona wydrukowana na papierze, a następnie umieszczona w Kapsule Czasu. Można stronę opatrzyć zdjęciem rodziny. Zainteresowanych zapraszamy do Kancelarii Parafialnej, aby umówić się na spotkanie z Księdzem Proboszczem.

Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42